Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Za dużo betonozy i za mało zieleni na Staszica. Obrońca przyrody znowu apeluje o zmiany

06.08.2024 00:00 red

Na początku lipca Bogusław Siwak z Henrykiem Mainuszem rozmawiali z mediami o przyszłości remontowanej ulicy Staszica w Raciborzu. W ostatnim lipcowym tygodniu Siwak drugi raz zaprosił dziennikarzy na przebudowywaną ulicę, tym razem towarzyszył my radny Roman Wałach.

Betonoza w umysłach

Siwak przypomniał, że 3 lata temu on wspólnie z prawie tysiącem osób złożył w magistracie petycję, w której m.in. postulowano żeby ulicę Staszica odbrukować i zazielenić.

– Prezydent Polowy nas nie posłuchał, betonoza opanowała umysły urzędników. Parę tygodni temu ponowiłem te prośby. Z pomocą przewodniczącego rady Mirosława Lenka one dotarły do prezydenta Jacka Wojciechowicza, a ten zaplanował korekty w remoncie ulicy Staszica. Niestety wydział inwestycji nadzorujący te prace trzyma się dosłownie betonowego projektu. Oni chyba nie chcą tu zieleni w ogóle. Ja się proszę w urzędzie o tę korektę, żeby tu było mniej betonozy, a więcej zieleni – podkreślił na briefingu prasowym Bogusław Siwak. Od lat znany jest w Raciborzu ze swej troski o walory przyrodnicze okolicy i pomysły o charakterze ekologicznym.

W stolicy zieleń wygrywa z betonem

Siwak podkreśla, że dysponuje źródłami autorstwa ekspertów, że takie zmiany można i należy wdrażać w miastach. Twierdzi on, że chodniki na Staszica są za szerokie. – To jest marnowanie szansy na zazielenienie tej ulicy – alarmuje społecznik. Pan Bogusław wskazuje, że chodnik są szerokie na ponad 3 m, a pasy zieleni zajmują ledwie 1,1 m. Jego zdaniem należy poszerzać pas zieleni a nie betonowy chodnik. – W Poznaniu czy Warszawie chodniki są węższe niż pasy zieleni – nadmienił. Pytano go, czy przepisy na to pozwalają? – Tak, bo 1,80 m to minimalna szerokość chodnika. Pobliska ulica Sienkiewicza ma chodniki na 1,70 m.

Zwrócono uwagę, że zmiany projektu będą kosztowne? – To będzie tańsze niż projekt Polowego, bo nie trzeba brukować, tylko posadzi się krzewy i drzewa. Staszica trzeba zacienić, zamiast tworzyć gorący wąwóz. Trzeba to zrobić wobec przyspieszających zmian klimatycznych. To nie są istotne zmiany w projekcie, a zabrukowują drzewa i nie chronią przyrody – mówił mediom B. Siwak.

Według niego zabrakło rzeczowej rozmowy z urzędnikami na ten temat i plaga betonowa dotknęła Racibórz.

Czy urzędnicy słuchają prezydenta?

Siwak przypomniał ostatnie zapewnienia prezydenta Jacka Wojciechowicza. Ten ogłosił, że po remoncie ulica będzie zielona, ze ścieżką rowerową. – 8 lipca radny Henryk Mainusz też mówił, że nie można brukować drzew – dodał raciborzanin. Czy nie jest za późno na takie działania? – Jak zgłaszałem te postulaty, to prace były zaawansowane na 15%. Można było ratować zieleń bez ponoszenia kosztów. Niestety wydział inwestycji wybiera moim zdaniem gorszą wersję, czyli szerokie chodniki, przy skracanych pasach zieleni – powiedział B. Siwak. Jego zdaniem należy „chodniki oddać ludziom i zieleni, zamiast troszczyć się o miejsca dla samochodów, bo inne myślenie jest błędne, prowadzi do betonozy, zwłaszcza w myśleniu urzędników, co ostatecznie szkodzi miastu.

Wybór priorytetu

Dla Romana Wałacha istotne w sprawie jest, że postulat wypłynął z petycji mieszkańców i nie można tego ot tak zostawiać. Nie we wszystkim się zgadza z B. Siwakiem, ale betonowanie trzeba zrobić sensownie. Kwestię czego ma być więcej – chodnika czy zieleni powinny rozstrzygnąć konsultacje społeczne. – Trzeba określić co ma priorytet – podkreślił. Obiecał złożyć interpelację w tej sprawie. Domaga się podania kosztów zmienionych decyzji. – Trwa pewien etap tej przebudowy, są fragmenty już zrobione i trzeba przeanalizować co można jeszcze zmienić i za ile. Wiadomo, że każda zmiana prowadzi do zmian w umowie zawartej przez Miasto z wykonawcą. Ja wiem, że mieszkańcom Staszica brakuje miejsc parkingowych, to też kwestia do rozwiązania – mówił rajca z klubu Silny Racibórz. Dziennikarki pytały, czy prace budowlane nie wyprzedzą analizy projektu. – Koniec tej inwestycji jest w październiku, a widać, że jest tu dosyć dużo roboty. Skoro jest oczekiwanie związane z zielenią w tym miejscu, to rozmowy powinny być jak najszybciej, a prace powinny zostać wstrzymane do czasu wyjaśnienia kwestii spornych – podał R. Wałach. Co będzie jak wzrosną koszty inwestycji.

– Tutaj zadecyduje prezydent, który dzierży budżet. Jeśli mamy wydać pieniądze na coś, co ma służyć długi czas mieszkańcom, to nie można zrobić czegoś, co napotka ich krytykę – dodał rajca ze Studziennej.

(ma.w)

  • Numer: 32 (1683)
  • Data wydania: 06.08.24
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 30 (1681)
  • Data wydania: 23.07.24
  • Numer: 31 (1682)
  • Data wydania: 30.07.24
  • Numer: 32 (1683)
  • Data wydania: 06.08.24
  • Numer: 33 (1684)
  • Data wydania: 13.08.24
  • Numer: 34 (1685)
  • Data wydania: 20.08.24