Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Henryk Siedlaczek: renta wdowia to największy projekt socjalny rządzącej koalicji

20.08.2024 00:00 red

– Obiecaliśmy wsparcie seniorom i teraz nadszedł czas, by wywiązać się z danej obietnicy – to fragment przemówienie senatora Henryka Siedlaczka.

Renta powiększona o 50%

Ustawa o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw przewiduje wprowadzenie nowej reguły wypłacania świadczeń w przypadku zbiegu praw z tytułu bycia wdową lub wdowcem z emeryturą.

Według proponowanych przepisów wdowa lub wdowiec będą mogli wybrać jeden z 2 wariantów pobierania świadczeń. Pierwszy wariant zakłada, że osobie uprawnionej przysługuje renta rodzinna po zmarłym małżonku powiększona o 50% przysługującej jej emerytury. Drugi wariant zakłada, że osobie uprawnionej przysługuje jej własna emerytura powiększona o 50% renty rodzinnej po zmarłym małżonku.

– Renta wdowia to, obok tzw. babciowego, największy projekt socjalny rządzącej koalicji. Z całą pewnością ustawa ta stanowi wyraz troski o tych, którzy po stracie najbliższej osoby mają szczególnie trudne warunki finansowe i socjalne, związane z samodzielnym funkcjonowaniem – mówił w Senacie senator Henryk Siedlaczek.

Nie wcześniej niż 5 lat przed wiekiem

Zastanowiło go, skąd wzięła się propozycja, aby wysokość tzw. renty wdowiej nie przekraczała 3-krotności najniższej emerytury wypłacanej przez ZUS. – Jaki argument przemawia za takim akurat finansowym uwarunkowaniem? Zadając to pytanie, nie neguję powziętych w ustawie założeń. Kieruje mną jedynie ciekawość, chęć poznania mechanizmu, który wpłynął na ustalenie maksymalnej wysokości świadczenia na poziomie 3-krotnej emerytury – podał senator na posiedzeniu Izby Wyższej.

Ustawa przewiduje także nabycie prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego. – Zapis ten wzbudza kontrowersje. Rodzi się zatem pytanie: czy jeśli mąż zmarł przed sześćdziesiątym rokiem życia, a żona była wówczas przed pięćdziesiątym piątym rokiem życia, to pozostanie ona bez prawa do renty wdowiej? – pytał w Senacie Siedlaczek.

Liczna, ale zapomniana grupa

– Idea niniejszej ustawy sama w sobie zasługuje na pełne poparcie, akceptację. Ludziom żyjącym samotnie po stracie współmałżonka, szczególnie tym, których świadczenia emerytalne nie należą do wysokich, zawsze jest ciężko utrzymać dotychczasowy status życia. I nie mam tu na myśli zbyt wygórowanych potrzeb tych ludzi. Obiecaliśmy wsparcie seniorom i teraz nadszedł czas, by wywiązać się z danej obietnicy. Osoby, które utraciły współmałżonków, to wciąż liczna, a zarazem od lat zapomniana grupa społeczna. Tym bardziej cieszę się, że realizując kolejną obietnicę wyborczą, obecny rząd stawia na pomoc i realne wsparcie dla wdów i wdowców – podsumował Henryk Siedlaczek.

(oprac. r)

  • Numer: 34 (1685)
  • Data wydania: 20.08.24
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 32 (1683)
  • Data wydania: 06.08.24
  • Numer: 33 (1684)
  • Data wydania: 13.08.24
  • Numer: 34 (1685)
  • Data wydania: 20.08.24
  • Numer: 35 (1686)
  • Data wydania: 27.08.24
  • Numer: 36 (1687)
  • Data wydania: 03.09.24