Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Radni z Krzanowic sprzeciwiają się zamknięciu Elektrowni Rybnik. Apelują do premiera Tuska

05.11.2024 00:00 red

– Przedwczesne wyłączenie tej jednostki może mieć negatywne skutki zarówno dla mieszkańców Gminy Krzanowice, jak i dla całej polskiej energetyki – piszą radni w przyjętym apelu. – Nasze obawy podyktowane są troską o los ponad 500 pracowników elektrowni, jak i osób pracujących w firmach kooperujących – dodają.

Kilka miesięcy temu PGE GiEK ogłosiło zamiar zamknięcia elektrowni w Rybniku, planując wyłączenie ostatnich bloków węglowych do końca 2025 roku. Zakład ten zatrudnia blisko pięćset osób i oprócz produkcji energii elektrycznej, dostarcza również ciepło systemowe do części miasta. Decyzja ta spotkała się z oporem radnych z Krzanowic, którzy wsparli apel Krzysztofa Szafrańca, przewodniczącego Rady Miasta Rybnika, aby przyjęli uchwałę wzywającą premiera Donalda Tuska do interwencji. – Od lat pełni ona kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego regionu oraz wspiera lokalną społeczność poprzez zatrudnienie pracowników i współpracę z wieloma firmami z branży energetycznej i sektora usług. Przedwczesne wyłączenie tej jednostki może mieć negatywne skutki zarówno dla mieszkańców Gminy Krzanowice, jak i dla całej polskiej energetyki – napisali radni. Poniżej treść apelu.

„Jako Radni Miasta Krzanowice zwracamy się z pilnym apelem dotyczącym przyszłości Elektrowni Rybnik (PGE GiEK Oddział Elektrownia Rybnik). Nasze zaniepokojenie budzi wszechobecna informacja jaka nieoczekiwanie pojawiła się w przestrzeni publicznej o zamknięciu Elektrowni Rybnik pod koniec 2025 roku. Od lat pełni ona kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego regionu oraz wspiera lokalną społeczność poprzez zatrudnienie pracowników i współpracę z wieloma firmami z branży energetycznej i sektora usług. Przedwczesne wyłączenie tej jednostki może mieć negatywne skutki zarówno dla mieszkańców Gminy Krzanowice, jak i dla całej polskiej energetyki. Elektrownia Rybnik od lat przystosowuje się do zmieniających się warunków rynkowych i technologicznych, w tym do wymogów związanych z transformacją energetyczną. Posiada kompletne instalacje, które zapewniają dotrzymanie rygorystycznych norm ochrony środowiska. Zrealizowane w ostatnich latach inwestycje na kwotę ponad 400 milionów złotych umożliwiają bezpieczną i efektywną pracę do roku 2030. Plan zamknięcia w 2025 roku wywołuje obawy z uwagi na fakt, że jest to decyzja niespodziewana i sprzeczna z wcześniejszymi deklaracjami.

Zgodnie z porozumieniem między Radą Ministrów a stroną społeczną, elektrownia konwencjonalna miała funkcjonować co najmniej do 2030 roku, z możliwością dalszej analizy jej działania.

Nasze obawy podyktowane są troską o los ponad 500 pracowników elektrowni, jak i osób pracujących w firmach kooperujących. Elektrownia odgrywa kluczową rolę w dostarczaniu ciepła do dzielnicy Rybnicka Kuźnia. Planowane wyłączenie będzie w efekcie generowało wzrost kosztów dla mieszkańców, przedsiębiorców oraz instytucji publicznych, co w obliczu ostatnich wydarzeń bardzo mocno wpłynie na poziom życia w regionie. Jeszcze do niedawna, mieszkańcy żyli w przeświadczeniu, że Elektrownia Rybnik będzie działała w obecnym stanie jeszcze do 2030 roku. Pięć lat to wystarczający czas dla pracowników zakładu i firm współpracujących, by zaplanować przyszłość.

Prosimy Pana Premiera o przedstawienie strategii transformacji dla Elektrowni Rybnik oraz o wyjaśnienie przyczyn decyzji o tak wczesnym zamknięciu tej kluczowej jednostki energetycznej. Zwracamy się również z apelem o podjęcie dialogu społeczego i poszanowanie zawartych umów i rozważenie włączenia elektrowni do planowanej rezerwy mocy.

W obliczu wielu zagrożeń wynikających z globalnych kryzysów, takich jak wojna w Ukrainie oraz wydarzeń, których następstwem jest ogłoszony stan klęski żywiołowej, prosimy o wnikliwe rozważenie tego apelu w kontekście potrzeby zapewnienia stabilności energetyznej kraju. Przedwczesne wyłączenie Elektrowni Rybnik może negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo energetyczne kraju, a także na przyszłość Rybnika i regionu śląskiego”.

(mad)

  • Numer: 45 (1696)
  • Data wydania: 05.11.24
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 43 (1694)
  • Data wydania: 22.10.24
  • Numer: 44 (1695)
  • Data wydania: 29.10.24
  • Numer: 45 (1696)
  • Data wydania: 05.11.24
  • Numer: 46 (1697)
  • Data wydania: 12.11.24
  • Numer: 47 (1698)
  • Data wydania: 19.11.24