Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 17/18 (76/77) Data wydania: 22.04.08

Od siebie jeszcze nikt nie uciekł

Rozmowa z ks. dr. Rafałem Śpiewakiem, duszpasterzem akademickim w Rybniku i organizatorem konferencji popularno–naukowej „Drogi i bezdroża młodości”.
– Jaki jest cel organizowania takiej konferencji?
– Ludziom trzeba otwierać oczy. Pobudzać ich do samodzielnego myślenia. Pokazywać alternatywy i uczyć wyborów. Organizując niniejszą konferencję „Drogi i bezdroża młodości” chcę dać wyraźny sygnał, że trzeba w młodości mądrze wybierać, bo są drogi i bezdroża, i trzeba je rozróżnić i nie wolno ich ze sobą pomylić. Adresuję ją głównie do ludzi młodych, ale i do wszystkich, którzy mają z młodymi kontakt, zwłaszcza do nauczycieli.
 
– Jakie zagrożenia czyhają na młodych ludzi we współczesnym świecie?
– Bez wątpienia jest ich bardzo wiele. Ale szczególnie niebezpiecznym w tym wieku zagrożeniem jest ogólnie mówiąc pomylenie nadziei ze złudzeniami. Jeśli ktoś to pomyli, jego życie skazane jest na przegraną. Złudzenia rodzą się z nieświadomości, z naiwności i bierności. Dlatego trzeba młodym wskazywać drogę do prawdy i jak najskuteczniej ich aktywizować, by tą drogą wyruszyli. Młodość to czas tworzenia. I to daje człowiekowi prawdziwą radość i wypełnia życie wartościami. Największym wrogiem młodości jest lenistwo i brak jakichkolwiek zainteresowań. Niebezpieczeństwem jest też mocno rozpowszechniony konsumpcyjny styl życia. Dlatego tak wielu jest tych, którzy pasożytują na młodych i ich naiwności, by się dorobić. Rzuca się im przynętę, na którą łatwo dają się nabrać, a potem się ich „pożera”.
 
– Jakie są zachowania młodych ludzi w sytuacjach kryzysowych, czy często zmagają się ze stresem, depresją?
– W takich sytuacjach są najczęściej bardzo samotni. Wiem to od nich samych lub też sam to widzę. Relacje kumplowskie są niewystarczające i nieskuteczne. Młodzi ludzie nawiązują szybko znajomości i szybko je zrywają. W zagonionym świecie, w którym notorycznie nikt nie ma czasu, jak można nie czuć się samotnym? Młodzi potrzebują obecności rodziców w domu, a wiemy jak bywa, potrzebują dobrego nauczyciela, a on ma milion spraw papierkowych, konferencje, szkolenia, teczki, sprawozdania, testy, sprawozdania. Wiem jak jest, bo osiem lat uczyłem w szkole. Pedagog szkolny miał pełne ręce roboty, a i tak to było mało. Kto dziś nie zmaga się ze stresem? Depresja to wręcz plaga. Znajomi lekarze psychiatrzy mi to mówią. Ale tu nie chodzi o leczenie, ale o zapobieganie! Profilaktykę.
 
– Czy młodzi ludzie chcą rozmawiać i słuchać o swoich problemach, czy wolą uciec od problemów z puszką piwa i zapić swoje kłopoty?
– Wolą, nie wolą. Sięgają po to, co maja pod ręką, co jest najłatwiejsze i daje jakieś ukojenie. Ale to jest na krótką metę. A często bywa, że się człowiek jeszcze bardziej pogrąża. „Od siebie nikt jeszcze nie uciekł” – mawia mój przyjaciel, ksiądz. Można się utopić w stawie, a można też w alkoholu. Efekt końcowy jest ten sam, choć w tym drugim przypadku jest to rozłożone w czasie. Czy to jest metoda na rozwiązywanie problemów? Dziś się lansuje totalny luz moralny, a zaciska pasa, żeby podkreślić sylwetkę. Wszystko na opak. Najpierw człowiek jest piękny we wnętrzu, a potem na zewnątrz. Jak pisze w „Małym Księciu”: „Naprawdę widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”. I tego trzeba uczyć młodych. Tego się musimy uczyć wszyscy! Wtedy jest nadzieja, że… to zobaczymy.
 
– Dziękuję za rozmowę.
 
(izis)