Sztuka samurajskiego miecza
Pokaz z bronią drzewcową i ceremonia parzenia herbaty urozmaicą m.in Jubileuszowy Wieczór Japoński w Czerwionce – Leszczynach. A wszystko to z okazji 25-lecia istnienia Klubu Kultury Japońskiej.
Jubileuszowy Wieczór Japoński rozpocznie się w najbliższą sobotę, 28 czerwca o godz. 17.00 w Miejskim Ośrodku Kultury przy ulicy Wolności 2. Patronat honorowy nad imprezą objęła Ambasada Japonii w Warszawie. Patronat prasowy sprawuje „Tygodnik Rybnicki”. W programie zaprezentowane zostaną sztuki samurajskie. Z pokazem broni drzewcowej wystąpi mistrzyni Shimizu Nobuko z Tokyo. Ceremonię parzenia herbaty przedstawi mistrzyni Okady Michiko z Tokyo. W ramach jubileuszowych obchodzów odbędzie się także Międzynarodowe Seminarium Szermierki Japońskiej koryu iaijutsu szkoły mistrza Sekiguchi Takaaki. Zajęcia odbywają się w dniach od 23 czerwca do 2 lipca w hali sportowej Zespołu Szkół w Czerwionce – Leszczynach, w godzinach od 10.00 do 19.00.
Jedyny taki w Polsce
Działający od 25 lat Klub Kultury Japońskiej jest najstarszym takim klubem w Polsce. To dzięki jego pracy ludzie mogą poznawać piękno i historię Japonii, a także spotkać wielu wspaniałych artystów. Założycielem klubu jest Janusz Lukaszczyk – wieloletni pracownik MOK-u, pasjonat starych japońskich technik artystycznych i sztuki samurajskiej, animator licznych wystaw, spotkań i programów japońskich. – Dzięki zamiłowaniu do japońskiej szermierki mogliśmy nawiązać współpracę z pasjonatami z Niemiec, Francji, Austrii, Czech, Węgier, USA i Australii – wymienia Janusz Lukaszczyk. Dużym uznaniem cieszą się organizowane przez niego spotkania poświęcone japońskiemu malarstwu tuszem. Sam jest autorem wielu ciekawych artykułów, służył też pomocą podczas tworzenia kilku książek dotyczących japońskiego miecza oraz jego elementów. Jest jedynym Polakiem, który podczas wizyt w Japonii wielokrotnie odwiedzał pracownię i rodzinę Yoshiharów. Mistrz Yoshihito Yoshihara to jeden z najznakomitszych japońskich mieczników.
Piękny Wschód
Klub Kultury Japońskiej rekomenduje także bardzo ciekawą sztukę kumihimo. Szkoła ta zajmuje sie wyplataniem ozdobnych sznurów, jej mistrzyni to Suzuki Midori – autorka wystaw w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej. Klub jest autorem wielu interesujących wystaw malarstwa, grafiki i rękodzieła artystycznego. W 1985 roku nawiązał kontakt z Muzeum Narodowym w Krakowie – Działem Sztuki Dalekiego Wschodu, dziś Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”. Dziewięć lat później Janusz Lukaszczyk powołał do życia pierwszą szkołę szermierki japońskiej koryu iaijutsu – Komei Jyuku Polska. – Dzięki współpracy z panem Takaaki Sekiguchi – mistrzem szkoły Muso Jikiden Eishin Ryu, każdego roku organizowane jest Międzynarodowe Seminarium Iaijutsu. Organizatorami jubileuszowego wieczoru są Gmina i Miasto Czerwionka – Leszczyny, Klub Kultury Japońskiej – Szkoła Szermierki Japońskiej, MOK oraz Zespół Szkół w Czerwionce – Leszczynach.
(r)