Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 26 (85) Data wydania: 24.06.08

Ostatnia wola lekarki z Karwiny

Rybniczanie mieli okazję zobaczyć kilka obrazów, które ofiarowała muzeum była mieszkanka Rybnika.
– Myślę, że kuzynka dobrze zrobiła, że zapisała te obrazy muzeum w Rybniku. Było z tym trochę problemów, ale walczyliśmy o to, żeby spełnić jej ostatnią wolę – ocenia Stanisława Pilchova, opiekunka kolekcji obrazów należących niegdyś do Barbary Sittek.
 
Mieszanka Karviny odwiedziła z rodziną Rybnik i tutejsze muzeum, gdzie trafiły obrazy ofiarowane przez Barbarę Sittek. Ta urodziła się w Niedobczycach, ale jako mała dziewczynka przeprowadziła się z rodzicami do Karviny. Można powiedzieć, że wróciła w rodzinne strony, do miasta, gdzie jej dziadkowie posiadali restaurację. – Była jedynaczką. Nie wyszła za mąż i nie miała dzieci. Ale była bardzo koleżeńską i miłą osobą. Dużo pracowała, a w wolnych chwilach planowała podróże. Zjeździła niemal cały świat – wspomina kuzynkę Pilchova. Podkreśla, że kochała też ludzi i jako lekarka zawsze chętnie pomagała innym. Gdy zachorowała, postanowiła, że po jej śmierci kolekcja obrazów zostanie przekazana rybnickiemu muzeum. – Te obrazy kupił jej ojciec, gdy mieszkali w Polsce. Kuzynka uznała, że powinny one wrócić do Polski – opowiada Pilchova, której podczas wizyty w Rybniku towarzyszyli mąż Stanisław i córka Magdalena.
 
Co Barbara Sittek przekazała rybnickiemu Muzeum?
Muzeum wzbogaciło się o kolekcję jedenastu obrazów, z których trzy są szczególnie cenne. To: „Motyw z bitwy pod piramidami” oraz „Potyczka z bolszewikami”. Oba płótna powstały w 1928 roku. Ich autorem jest Jerzy Kossak, syn najsłynniejszego z klanu Wojciecha Kossaka, a brat: pisarki Magdaleny Samozwaniec i poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Cennym nabytkiem jest też obraz „Przekupki przy straganie” Erna Izaaka Erba z około 1920. Wywodzący się z lwowskiego środowiska malarskiego autor był samoukiem. Chętnie malował motywy miejskie z rodzinnego Lwowa, typy chłopów ukraińskich i Żydów. Część obrazów została już „odświeżona”. Teraz zabiegom renowacyjnym zostanie poddane największe i najcenniejsze płótno „Motyw z bitwy pod piramidami”.
 
(bea)