Żądła im niestraszne
Do kogo należy się zwrócić, jeśli w mieszkaniu i obejściu zagnieżdżą się osy czy szerszenie?
Co roku w okresie wakacyjnym strażacy odnotowują sporo interwencji przy usuwaniu niebezpiecznych i uciążliwych lokatorów domów i mieszkań, jakimi są owady. Okazuje się jednak, że aby poradzić sobie z niechcianymi gośćmi, nie musimy werbować do pomocy ratowników.
W przypadku, gdy na naszej posesji ulokują się niebezpieczne owady, jak pszczoły, osy lub szerszenie, możemy na pomoc wezwać specjalistyczne firmy, które za niewielką opłatą usuną nasz problem. – Komenda Miejska PSP interweniuje wyłącznie w sytuacjach zagrażających życiu ludzi. W konsekwencji unikamy działań w prywatnych budynkach poza sytuacjami, gdzie nasza interwencja jest niezbędna tj. w sytuacjach gdy owady gnieżdżą się w miejscach niedostępnych lub usunięcie ich przez specjalistyczną firmę wiązałoby się z dużym niebezpieczeństwem dla pracowników lub mieszkańców – mówi Bogusław Łabędzki, rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku. W każdym innym przypadku właściciel nieruchomości powinien zwrócić się do specjalistycznej firmy wykonującej usługi w tym zakresie. W przypadku konieczności zgłaszania interwencji do straży pożarnej należy skorzystać z numeru alarmowego 998 bądź 112.
Pomagają ochotnicy
Służba dyżurna stanowiska kierowania Państwowej Straży Pożarnej przyjmując zgłoszenie przeprowadzi analizę zebranych informacji i może uznać interwencję zespołu ratowników za bezzasadną. Wówczas zaproponuje zgłaszającemu alternatywne rozwiązanie, kierując go do wyspecjalizowanych firm zajmujących się likwidacją gniazd owadów błonkoskrzydłych. Od niedawna do usuwania niebezpiecznych owadów przeszkolone są również jednostki ochotniczych straży pożarnych. – Do wykonywania tego typu interwencji przygotowane są tylko niektóre jednostki OSP. Członkami tych jednostek są osoby posiadające przeszkolenie, są przebadane pod względem reakcji na działanie jadu owadów oraz posiadają specjalistyczny sprzęt. Jednostki te wykorzystywane są do działań na terenach własnych gmin oczywiście w miarę możliwości, należy pamiętać że członkami OSP są osoby ochotniczo wykonujący tę działalność, które często mają inną pracę. Na dzień dzisiejszy takich jednostek na terenie powiatu rybnickiego i miasta Rybnika mamy 7 – wyjaśnia Bogusław Łabędzki.
Do rekordu daleko
Strażacy do interwencji przy owadach używają standardowego wyposażenia pszczelarzy, czyli kombinezonu i nakrycia głowy z ochronną siatką oraz rękawic. – Obecny rok od lat ubiegłych nie odbiega ilością wykonywanych interwencji związanych z zagrożeniami od niebezpiecznych owadów. Do dnia dzisiejszego takich interwencji mieliśmy 48, z tym że sezon jeszcze się nie skończył i będzie ich na pewno więcej. Przełomowym rokiem był rok 2007 w którym interweniowaliśmy aż 605 razy. Następne lata wykazywały się zmniejszającą się ilością tego typu działań. Rok ubiegły to już tylko 63 zdarzenia. Należy tu zauważyć, że duża część interwencji realizowana jest przez prywatne osoby zajmujące się usuwaniem gniazd niebezpiecznych owadów – tłumaczy rzecznik PSP. A co dzieje się z owadami, kiedy już zostaną usunięte z posesji? – Gniazda pszczół najczęściej odbierane są przez pszczelarzy. Roje wykorzystywane są następnie do dalszej hodowli poza skupiskami ludzkimi. Pozostałe niebezpieczne owady (osy i szerszenie) staramy się w miarę możliwości bezpiecznie wywozić poza skupiska ludzi – zapewnia rzecznik.
Szymon Kamczyk
Firmy, które pomogą
1. AGROTIS ul. Słowackiego 32/34 Racibórz tel. 606131117 dla rejonu Żytnej, Raszczyc i miejscowości sąsiednich
2. EKO – TOX ul. Krótka 3 Nędza tel. 324149342 dla rejonu Żytnej, Raszczyc i miejscowości sąsiednich
3. Leszek Misala HACCPDD ul. Szybowcowa 47 Rybnik tel. 609540075 dla powiatu rybnickiego
4. PLASTOGRAF ul. Ogródki 6a Rybnik tel. 324225167 dla Rybnika i powiatu.