Nie słyszysz? W magistracie i tak załatwisz sprawę!
Od początku kwietnia rybnicki magistrat zatrudnia profesjonalnego tłumacza języka migowego. To efekt nowelizacji ustawy o języku migowym i innych środkach komunikowania z dnia 19 sierpnia 2011 roku.
W myśl dokumentu, od 1 kwietnia każdy niesłyszący w kontakcie z urzędem będzie mógł skorzystać ze środków wspierających komunikowanie, np. z poczty elektronicznej, komunikatorów internetowych, oraz wybranej przez siebie formy języka migowego. Jednak, czy do tej pory występowały w tym temacie spore utrudnienia? Rybnicki magistrat zapewnia, że nie. – Kilkoro spośród naszych pracowników zostało przeszkolonych w posługiwaniu się językiem migowym, stąd nie odczuwaliśmy z tego powodu znaczących problemów w przeszłości – przyznaje Adam Fudali, prezydent Rybnika.
Nowa ustawa, jak mówi włodarz miasta, z pewnością pewne rzeczy porządkuje i dlatego też, w myśl jej postanowień, powołano w magistracie nowe stanowisko – tłumacza języka migowego. W Rybniku usługi w tej materii świadczy tłumacz przysięgły języka migowego Polskiego Związku Głuchych, który dostępny jest dla niesłyszących i słabosłyszących mieszkańców w każdy czwartek w godzinach od 15.00 do 17.00. – Utworzenie tego stanowiska, ze względu na małą ilość godzin, to tak naprawdę grosze dla wydatków miejskich, a z pewnością fakt ten w wielu przypadkach się przyda. Już od momentu uruchomienia stanowiska mieliśmy może nie kilkadziesiąt spraw, bo to byłoby przesadą, jednak było ich sporo – mówi Fudali.
W celu ustalenia szczegółów i rozwiania wątpliwości magistrat prosi osoby niesłyszące i słabosłyszące o kontakt w dogodny dla siebie sposób – mailowo, na adres administracyjny@um.rybnik.pl, lub faxem pod numer 32 422 41 24.
(mark)