Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 31 (299) Data wydania: 31.07.12

Rybniccy samorządowcy o godaniu

Kilka tygodni temu rada powiatu rybnickiego podjęła uchwałę popierającą uznanie języka śląskiego jako języka regionalnego.

Choć nie obyło się bez spornych zdań, nawet w szeregach inicjatorów uchwały, czyli Ruchu Autonomii Śląska, radni powiatowi w większości zagłosowali za przyjęciem uchwały. O ten sam problem postanowiliśmy zapytać kilku miejskich samorządowców – co sądzą o upolitycznianiu śląskiej godki.

Adam Fudali, prezydent Rybnik

Wydaje mi się, że jest dobrze tak, jak jest. Nie chodzi o to, że nie uznaję języka śląskiego za coś odrębnego od języka polskiego. Wydaje mi się jednak, że wszelkie działania odśrodkowe, jakichkolwiek grup społecznych czy etnicznych prowadzą do pewnych klimatów separatystycznych. Weźmy za przykład Basków i Hiszpanów. Tego typu zachowania są ryzykowne, a pociągają za sobą często poważne konsekwencje, konflikty. Tego chciałbym uniknąć.

Piotr Kuczera, szef klubu radnych PO

Myślę, że kultywowanie śląskiej tradycji i języka to jedno, lecz wchodzenie w polityczną dyskusję na ich temat to druga sprawa. Choć projekt uznania języka śląskiego za regionalny wywodzi się z matecznika Platformy Obywatelskiej, za sprawą posła Marka Plury, wydaje mi się, że samorządy nie są miejscem na polityczne dyskusje, szczególnie w tak ważnych sprawach, a jednocześnie tak kontrowersyjnych. Powinniśmy skupiać się bardziej na problemach lokalnej społeczności.

Henryk Cebula, radny PiS

Z jednej strony – Kaszubi mają swój język regionalny. Z drugiej strony – pytanie brzmi, jak daleko chcielibyśmy zabrnąć w systematyzowaniu naszej godki. Czy nie lepiej jest, gdy śląski język kultywowany jest w domach, czy nie wtedy jest on naszym dobrem? Boję się, że gdyby faktycznie poszło to tak daleko, gdy np. mielibyśmy uczyć dzieci w szkołach naszej godki, młodzi ludzie zrazili by się do naszej tradycji, do tego, co wynosi się właśnie z domu, a nie z urzędu. Nie martwię się tym, nigdy nie zastanawiałem się nad tym problemem tak dogłębnie, gdyż sam jestem raczej zwolennikiem wolności, a nie zakazów i nakazów – a im bardziej będziemy chcieli skodyfikować nasz język, tym bardziej będzie on się wydawał narzucony. Bierzmy też pod uwagę fakt, że w wielu rejonach województwa godo się inaczej, dialekt się po prostu różni. Co w takim wypadku? Jak zapisywać i jak wymawiać? Tak jak w Rybniku, czy tak jak np. w okolicach Katowic?

Not. (mark)