Panie chodzą przez leśne ostępy
JEJKOWICE. Nordic walking zdobywa coraz szersze zainteresowanie w regionie.
Co poniedziałek leśnymi szlakami na obrzeżach gminy kilkanaście pań i dwóch panów z kijkami trenuje swoją kondycję. W zajęciach udział może wziąć każdy, a wszystko dzięki dotacji z programu Działaj Lokalnie.
W programie Działaj Lokalnie 7, organizowanym przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności tegoroczną dotację otrzymały trzy projekty z gminy Jejkowice. Program w naszym kraju realizuje Akademia Filantropii w Polsce, dzięki czemu pieniądze mogą otrzymywać inicjatywy nawet w najmniejszych miejscowościach. Do tej grupy zaliczają się również mieszkańcy z Jejkowic, którzy uczestniczą w projekcie pod hasłem „Zamiast kaloryje liczyć, lepi nordic walking ćwiczyć!”. Projekt powstał w głowach dwóch radnych z Jejkowic – Joanny Węgrzyk i Grażyny Podleśny, a dzięki dotacji udało się go wdrożyć. – Spotykamy się w każdy poniedziałek, w okresie wakacyjnym o godz. 18.00. Po wakacjach chcemy spotykać się w dwóch grupach,(tak jak było na początku), prawdopodobnie o 17.00 i 18.30. Co tydzień w marszach uczestniczy łącznie ponad 30 osób. Duże zainteresowanie jest dla nas miłym zaskoczeniem – mówi Joanna Węgrzyk. Podsumowanie projektu odbędzie się w październiku.
Trasy leśnymi ścieżkami
W ramach otrzymanej dotacji udało się zakupić 15 par kijków, postawić tablicę informacyjną z mapą ścieżek i oznaczyć trasy na drzewach oraz wyszkolić instruktora. – Obecnie rolę instruktora pełni pani Grażyna Podleśny, dzięki czemu nie musimy ponosić dodatkowych środków na instruktora zewnętrznego co spotkanie. Na początku zorganizowałyśmy spotkanie teoretyczne z instruktorem, dietetykiem i rehabilitantem, aby przekonać zainteresowanych do nowej formy aktywności. Zainteresowanie przekroczyło nasze oczekiwania, bo już na pierwsze spotkanie przyszło 36 osób. Zróżnicowanie wiekowe jest duże, bo mamy uczestników od 20 lat do 60 plus. W trakcie zajęć okazało się, że wiele osób mieszkających długo w Jejkowicach nie wiedziało, że mamy tutaj takie piękne tereny zielone – mówi Joanna Węgrzyk. Ścieżki do marszów zostały wytyczone właśnie w taki sposób, aby ukazać jak najwięcej walorów przyrodniczych gminy. W ten sposób chodziarze mogą odwiedzić las czy stawy i korzystać z uroków okolicznych terenów zielonych.
Spotkania towarzyskie
W ramach projektu oznakowane zostały dwie trasy, łatwiejsza obejmująca ok. 3,5 km oraz trudniejsza, obejmująca ok. 7 km. Obie trasy zostały rozrysowane na mapie, która ustawiona została w miejscu rozpoczęcia tras, czyli za niestrzeżonym przejazdem kolejowym na ul. Leśnej. Jak podkreślają panie uczestniczące w projekcie, nordic walking to nie tylko dbanie o kondycję, ale także świetne spotkania towarzyskie. - Możemy trochę poplotkować i porozmawiać. W ten sposób łączymy przyjemne z pożytecznym – mówią panie z kijkami. Większości z nich zależy jednak na prawidłowej technice chodzenia by naprawdę użyć aż 90 proc mięśni całego ciała. – Uczestnicy projektu są świadomi, że aktywne i prawidłowe użycie kijków zmniejsza obciążenie dolnych kończyn (stawy kolanowe, biodrowe i skokowe) o około 30 proc. - mówi koordynator projektu – Grażyna Podleśny. Choć poniedziałkowe spotkania odbywają się co tydzień, zainteresowani w każdym czasie mogą wypożyczyć kije i sami zadbać o kondycję. Jednak spotkania w grupie, gdzie oprócz treningu można porozmawiać, urządzić wspólne zabawy z kijkami, motywują uczestników do regularnych spotkań, po których panie i panowie wracają do domów z większą dawką energii i dobrego humoru. Jak informują organizatorzy, w spotkaniach może wziąć udział każdy zainteresowany, nie tylko z terenu gminy.
Szymon Kamczyk
Po co kijki?
Nordic walking został wymyślony na początku XX wieku w Finlandii, jednak w Polsce zadomowił się dopiero niedawno. Wbrew pozorom, chodzenie z kijami jest o wiele lepsze dla naszego organizmu i kondycji niż zwykły marsz czy jogging. Podczas chodzenia z kijkami angażowane są mięśnie klatki mięśniowej, rąk, ramion i brzucha. Nordic walking pozwala także na spalenie większej ilości kalorii niż przy zwykłym bieganiu czy chodzeniu. Nordic walking uprawiać mogą wszyscy, bez względu na wiek, kondycję czy masę ciała. Nordic walking ma również konkretne korzyści zdrowotne, takie jak usprawnienie układów oddechowego i krążenia, zwiększenie mobilności górnego odcinka kręgosłupa oraz złagodzenie napięcia mięśniowego okolicy barków. Chodzenie z kijami jest wykorzystywane nawet do rehabilitacji niektórych schorzeń, jednak o to jak chodzić powinniśmy zapytać instruktora, bowiem odpowiedni dobór kijków i butów będzie dopiero gwarancją naszego sukcesu.