Muzyka to ich żywioł
Głowa i szyja Rybnickiej Amatorskiej Sceny Muzycznej, czyli od lewej Tomasz „Konso” Konsek i Grzegorz „Demon” Mroczek.
Każda impreza i koncert, nawet te najmniejsze w rybnickich pubach są zawsze dokumentowane i relacjonowane. Wszystko za sprawą grupy zapaleńców, którzy tworzą RASM – Rybnicką Amatorską Scene Muzyczną, portal non–profit www.rasm.com.pl, na którym prezentowane są zespoły oraz relacje z imprez.
– Szymon Kamczyk: – Kiedy i dlaczego postanowiliście założyć portal Rybnickiej Amatorskiej Sceny Muzycznej?
– Tomasz „Konso” Konsek: – Pomysł założenia jakiegoś rodzaju medium informującym o zespołach naszego regionu powstał w 2006 roku. Na początku po głowie chodziło mi wydawanie pisma, jednak ze względu na koszty i większą dostępność internetu, wybór padł na stronę internetową. Pomysł przedstawiłem Markowi „Wikingowi” Skrobolowi i po krótkim szkoleniu z zakresu tworzenia stron internetowych zaczęliśmy tworzyć potral. RASM miał małą przerwę w działalności, zmieniła się ekipa, ale zawsze przesłanie było takie samo. Chcemy prezentować zespoły i zebrać o nich informacje w jednym miejscu. Można u nas zobaczyć zdjęcia, relacje i fotorelacje z koncertów oraz zapowiedzi imprez. Można też poczytać o płytach i teledyskach wydanych przez nasze zespoły.
– Okazuje się, że świat muzyczny Rybnika i okolic wcale nie jest taki mały...
– Jest bardzo szeroki, co nas bardzo cieszy. Z początku musieliśmy szukać zespołów, mówić o co nam chodzi i ogólnie się reklamować. Pierwszym zespołem, który się u nas zaprezentował był Crayven, następnie, o ile dobrze pamiętam, nieistniejący już Sound Sabotage, potem jakoś już poszło. Obecnie prezentujemy ponad 40 kapel, a kilka czeka w kolejce, aby spotkać się na koncercie, porobić zdjęcia i wrzucić je na stronę. Teraz, coraz częściej, zespoły same zgłaszają się, aby się u nas zaprezentować.
– Czy RASM prezentuje tylko zespoły z pogranicza rocka?
– Absolutnie nie. Nasze kapele to szeroki wachlarz stylów. Są zespoły rockowe, bluesowe, punkowe, reggae–ska, metalowe, a nawet folkowe. Nie ma pod tym względem żadnych ograniczeń. Często są to młode składy, ale ważne, aby ich członkowie mieli pomysł na swoją muzykę i trochę zapału. Zapraszamy zespoły do zaprezentowania się na stronie. Zapraszamy również do współpracy, bo RASM to nie jedna osoba, ale cały sztab ludzi, których inspiruje muzyka i chcą nieodpłatnie tworzyć RASM.
– RASM jest także współorganizatorem koncertów CKA „Bez prądu”. Jak to się zaczęło?
– CKA to wspólny projekt Rybnickiej Amatorskiej Sceny Muzycznej oraz Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rybniku, który cieszy się coraz większą popularnością. Wszystko zaczęło się od pomysłu Lidii Białeckiej, aby organizować imprezy muzyczne w sali wykładowej biblioteki. Jako, że jest to miejsce kojarzące się z ciszą, wymyśliliśmy, że koncerty mogą być akustyczne. W ten sposób powstał pomysł na Cykl Koncertów Akustycznych „Bez prądu”. Impreza odbywa cię cyklicznie raz na dwa – trzy miesiące. Za sobą mamy już piętnaście odsłon cyklu, zagrały zespoły prezentujące przeróżne gatunki muzyczne. Rekord frekwencji odnotowaliśmy podczas występu zespołu The October Leaves. 7 września czeka nas kolejny koncert akustyczny w bibliotece, a wystąpi, dobrze znany, Sari Ska Band.
– Czy rejon działania RASM to tylko Rybnik i okolice?
– Rybnik i okolice to tylko część wszystkich grup. Prezentujemy także kapele z okolicznych miejscowości i całego Śląska. Od początku działamy pod nazwą Rybnickiej Amatorskiej Sceny Muzycznej i to stało się już pewnego rodzaju marką. To jednak nie ogranicza naszego zasięgu. Zapraszamy wszystkich chętnych, na pewno nikt nie zostanie pominięty. Naszym dalszym planem jest utworzenie stowarzyszenia, aby móc pozyskiwać jakieś dotacje na działalność, ale to jeszcze długa droga. Póki co działamy i łączymy pasje muzyczne z fotografią koncertową.
– Kto tworzy RASM?
– Rybnicka Amatorska Scena Muzyczna to nieodpłatna praca wielu osób, to nie tylko robienie zdjęć czy pisanie relacji to także korekta błędów oraz praca informatyków. Obecnie oprócz mnie RASM tworzą: Grzegorz „Demon” Mroczek, Marcin Stochaj, Szymon „Beny” Śmigasiewicz, Michał „Ejsid” Gorzawski, Anna Pochopień, Agata „Gaga” Szultka, Marta Witek, Żaneta „Lilith” Bertrand. Jeśli kogoś pominąłem to przepraszam. Chętne zespoły oraz osoby chcące współpracować z RASM proszę o kontakt na adres konso4@wp.pl.