Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 32 (300) Data wydania: 07.08.12

Co zrobić, gdy ukąsi żmija?

W Polsce występuje tylko jeden jadowity wąż – żmija zygzakowata (Vipera berus). Jest to wąż o dł. do 70 cm, brunatnej lub rdzawobrunatnej barwie, z zaznaczonym ciemnym, charakterystycznym zygzakiem na grzbiecie. Żmija nie będzie atakowała pierwsza o ile nie będzie do tego zmuszoną.

Jeśli człowiek jej nie zaatakuje lub nie przestraszy np. nagłym nadepnięciem na nią to sama nie zaatakuje, najpierw wybierze ucieczkę. Żmije mogą być niebezpieczne, jednak tylko u  jednej czwartej osób ukąszonych występują objawy zatrucia jadem tego węża. Natomiast mniej niż jeden proc. poszkodowanych umiera na skutek ukąszenia. Rana po ukąszeniu jest dość charakterystyczna. Można zauważyć dwa czerwone punkciki. Miejsce ukąszenia puchnie, podobnie jak najbliżej położone węzły chłonne. W cięższych zatruciach może występować ból brzucha, nudności, wymioty, gorączka, przyspieszone tętno i spadek ciśnienia oraz zaburzenia świadomości. W przypadku kontaktu z jadowitym wężem, najbardziej odpowiednim działaniem jest uspokojenie poszkodowanego, nie wolno biegać i panikować co przyspiesza rozprzestrzenianie się jadu. Jad tego węża rozchodzi się wolno, o ile w ogóle został wprowadzony do ciała ofiary przy ukąszeniu. Należy zdjąć wszelką biżuterię (pierścionki) z ukąszonej kończyny, która może spuchnąć. Kończynę należy unieruchomić tak aby można było umieścić ją możliwie najniżej (spuścić w dół).  Rany nie wolno nacinać, wycinać, wysysać jadu, masować. Przetrzeć delikatnie gazikiem w celu usunięcia resztek jadu z powierzchni skóry. Pozwolić na wypływanie krwi z rany, razem z nią wypływać będzie też jad. Poszkodowanego należy przetransportować do szpitala, najlepiej ambulansem. Gdy zajdzie taka konieczność należy rozpocząć działania podtrzymujące życie czyli resuscytację krążeniowo-oddechową. O ile jest to bezpieczne i w ogóle możliwe należy dostarczyć węża razem z osobą poszkodowaną w celu identyfikacji czy rzeczywiście jest to wąż jadowity.

Dawid Kazaniecki


Dawid Kazaniecki to ratownik medyczny i instruktor pierwszej pomocy. Szczegółowe informacje na temat kursów można znaleźć pod adresem www.kursypp.republika.pl oraz numerem tel. 502–085–190 lub wysłać e–mail na adres kursy.kazaniecki@gmail.com