Anioły bez skrzydeł w Smolnej
Do 7 września w Galerii Smolna mieszczącej się w filii nr 8 PiMBP (ul. Reymonta 69) można oglądać wystawę fotografii pt. „Anioły” autorstwa Justyny Komar. Nie znajdziemy tu jednak dzieci ze skrzydełkami, jak powszechnie ukazywane są anioły.
Czy nam, współczesnym potrzebne są jeszcze anioły? Czy czujemy się już całkiem bezpieczni w naszych zamkniętych monitorowanych osiedlach i strzeżonych parkingach? Czy wysokie ubezpieczenie nie sprawia, że śpimy spokojnie w naszych hipoalergicznych pościelach? Cóż więc dzieje się z niechcianymi aniołami? Czy zostały uprzątnięte na stałe? Może same mają dość swojej niewdzięcznej roli? Czy może trafiły do takiego składu upadłych aniołów – jak ten – i tu czekają, aż będą znowu potrzebne? Cykl „Anioły współczesności” daje nam wiele możliwości interpretacji. Właściwie każdy kto patrzy na te prace ma szanse na własne odczuwanie tematu. Może wzbudzić w nas refleksję nad upadkiem autorytetów, degradacją wartości, brakiem poszanowania godności i autonomii osoby.
Filozoficzna otoczka
– Przedmiotowe podejścia do człowieka jako pracownika lub potencjalne źródło dochodu, różne formy manipulacji są coraz bardziej odczuwalne i namacalne w dzisiejszej codzienności. Dotyczą praktycznie każdego z nas. I... wzbudzają strach, niepewność, panikę...
Kiedy patrzę na te zdjęcia, mam wciąż przed oczami obraz manekinów, które fotografowałam. Widzę zagubionych ludzi odciętych od korzeni. Którzy wcześniej czy później muszą otrzeć się o dno, aby móc powstać, z nowymi siłami i mocnymi, prawdziwymi wartościami. Wtedy anioły będą znów potrzebne... Jest więc w tych pracach także nadzieja. Na inne jutro. I dla ludzi i dla aniołów – mówi Justyna Komar, autorka zdjęć prezentowanych na wystawie.
Niezliczone wystawy
Autorka jest absolwentką studiów podyplomowych „Elementy informatyki i obsługa programów graficznych” w Instytucie Sztuki na wydziale artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, magistrem filozofii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. To współautorka książki „Moja cyfrówka i ja” wydanej przez Polskie Wydawnictwo Fotograficzne w 2009 i współtwórca kasety VHS „Wadowice” wydanej przez TVP w 1999. Od 2005 prowadzi kursy e–learningowe z zakresu estetyki i kompozycji obrazu w Internetowej Szkole Fotografii, założonej przez Janusza Kobylińskiego. Od 2008 opiekuje się serwisem internetowym fotografiaotworkowa.pl. Od 2010 redaktor naczelny tytułu prasowego „Fotografia Otworkowa”. Wystawia w kraju i zagranicą. Główne cykle fotograficzne, to: „Pan Czasu”, „Anioły”, „Miasto Kolorów”.
(ska)