Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 33 (301) Data wydania: 14.08.12

Oparzenia i ich leczenie

Do oparzeń może dojść na skutek kontaktu z gorącym przedmiotem czy cieczą, substancją chemiczną, płomieniem oraz przy porażeniu prądem elektrycznym.

Szczególnie niebezpieczne są oparzenia dróg oddechowych czy to przez oddychanie gorącym powietrzem (np.: w czasie pożaru) lub gdy poszkodowany nawdycha się oparów różnych chemikaliów. Ciężkość oparzeń i ich rozległość zależeć będzie od czasu narażenia na substancję parzącą oraz od jej rodzaju. Im dłużej działa substancja na organizm tym oparzenie będzie dotykało głębiej położonych tkanek organizmu.

Oparzenie I stopnia to  reakcje naskórka, ból i zaczerwienienie, a dolegliwości ustępują po kilku dniach. Oparzenie II stopnia to stan obejmujący skórę właściwą, tkankę podskórną. Pojawiają się pęcherze z płynem surowiczym. Kolor skóry jest biały z czerwonymi punktami na skórze. Dolegliwości ustępują po kilku tygodniach i często pozostawiają blizny na skórze. Oparzenie III stopnia jest to obumarcie tkanek płytko położonych pod skórą, naczyń krwionośnych oraz tkanki tłuszczowej. Dolegliwości bólowe są mniejsze z powodu uszkodzenia nerwów. W leczeniu dalszym często konieczne jest przeszczepianie skóry. Oparzenie IV stopnia sięga jeszcze głębiej i uszkodzone zostają mięśnie, ścięgna i kości.

Jak postępować?

Postępowanie w pierwszej pomocy polega na usunięciu źródła parzącego. Jeśli jednak jest to np. tląca się i przywierająca do ciała odzież z tkanin sztucznych należy ją pozostawić. Schładzać oparzone miejsce! Mówi się o regule piętnastek, która oznacza, że przez minimum 15 min. należy schładzać oparzenie wodą o temperaturze 15  stopni Celsiusza, polewając z odległości 15 cm. Poważne oparzenia należy konsultować z lekarzem lub wezwać ambulans. W celu zabezpieczenia rany oparzeniowej, należy zastosować osłaniający, lekki opatrunek. Nadaje się do tego najlepiej jałowa wilgotna gaza. Nigdy nie wolno stosować tkanin mogących pozostawić kosmki czy włosy w ranie.

Dawid Kazaniecki


Dawid Kazaniecki to ratownik medyczny i instruktor pierwszej pomocy. Szczegółowe informacje na temat kursów można znaleźć pod adresem www.kursypp.republika.pl oraz numerem tel. 502 085 190 lub wysłać e–mail na adres kursy.kazaniecki@gmail.com