Nie daj się wylosować
Tylko do 10 stycznia masz czas na wybór Otwartego Funduszu Emerytalnego. Jeśli tego nie zrobisz ZUS wylosuje OFE za ciebie.
Co roku wielu młodych ludzi kończy szkoły ponadgimnazjalne bądź uczelnie wyższe i podejmuje swoją pierwszą w życiu pracę. – Emerytura jawi się dla nich równie odległą przyszłością jak turystyczne podróże na Marsa. Ale już teraz młodzi pracownicy powinni pomyśleć o ciążących na nich obowiązkach, a w konsekwencji o kwotach zgromadzonych na swoją emeryturę. Powinni zdecydować o wyborze Otwartego Funduszu Emerytalnego – części systemu emerytalnego, z którego w przyszłości będzie wypłacana emerytura. Jeśli sami tego nie zrobią, ostatniego roboczego dnia stycznia ZUS wylosuje dla nich OFE – mówi Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku.
Do otwartego funduszu emerytalnego musi przystąpić każda osoba urodzona po 31 grudnia 1968 r. podejmująca zatrudnienie, czyli ta za którą odprowadzana jest składka emerytalna do ZUS. Obowiązek ten dotyczy również uczniów szkół zawodowych, którzy w trakcie trwania roku szkolnego rozpoczęli praktyczną naukę zawodu. Zgodnie z ustawą fundusz emerytalny powinno się wybrać w ciągu siedmiu dni od rozpoczęcia pierwszej pracy. Osobom, które nie wybiorą OFE, zostanie losowo przydzielony jeden z funduszy emerytalnych działających na polskim rynku.
– ZUS dwa razy do roku, w styczniu i w lipcu, przeprowadza losowanie, na podstawie którego osoby niezdecydowane trafiają do któregoś z aktywnych na rynku OFE. O tym, które fundusze biorą udział w losowaniu decydują precyzyjnie sformułowane przez ustawodawcę kryteria. Generalnie są to fundusze, które dobrze sobie radzą w inwestowaniu naszymi pieniędzmi, ale jednocześnie nie są największe na rynku. Ma to przeciwdziałać monopolizacji rynku – tłumaczy Kopczyńska
Wybrać samemu czy zostać wybranym?
Przed wylosowaniem ZUS jest jednak zobowiązany do przypomnienia ubezpieczonemu o obowiązku wyboru OFE. Jeśli więc ktoś nie zdecydował się jeszcze na podpisanie umowy z II filarem, do 10 stycznia 2013 r. (dla losowania w lipcu będzie to termin 10.07) otrzyma wezwanie do zawarcia umowy z Otwartym Funduszem Emerytalnym. Warto jednak zdecydować samemu – jeśli ZUS wybierze nie odpowiadający nam OFE – możemy go później zmienić, ale pamiętać należy o tym, że zmiana ta pociągnie za sobą dodatkowe, wcale nie małe opłaty.
Obowiązek ten nie dotyczy studentów i uczniów do 26 roku życia, którzy podjęli pracę w ramach umowy–zlecenia, umowy o dzieło.
(opr.pm)