Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 5 (325) Data wydania: 29.01.13

Niebezpieczny mróz

W warunkach zimowych lub sytuacji przebywania człowieka w zimnej wodzie, może dojść do znacznego wychłodzenia organizmu człowieka, co nazywamy hipotermią. W hipotermii zostają zaburzone procesy fizjologiczne organizmu.

Człowiek zaczyna oddychać wolniej i płycej, ale organizm ma wtedy także zmniejszone zapotrzebowanie na tlen (w niektórych przypadkach może być to korzystne dla poszkodowanej osoby), spowalniają się także reakcje na bodźce zewnętrzne. Wychłodzenie niebezpieczne dla życia może powstawać nagle i przyjmować postać ostrą, gdy do hipotermii dochodzi w ciągu 6 godzin, postać podostrą, gdy temperatura obniży się w czasie do 24 godzin i postać przewlekłą, gdy organizm traci temperaturę w czasie powyżej doby. Stan hipotermii można podzielić na trzy stopnie:  łagodną – temperatura głęboka na poziomie 35 – 32 st. C, skóra jest blada, występują dreszcze, zawroty bóle/głowy, przyśpieszenie oddechu;  umiarkowaną – temperatura głęboka na poziomie 32 – 30 st. C, występują bóle miejsc odmrożonych, brak reakcji na bodźce, zaburzenia świadomości mogące powodować dezorientację, brak poczucia czasu;  głęboką, gdy temperatura ciała spadnie poniżej 30 st. C, występują zaburzenia oddychania niebezpieczne dla życia, skurcze mięśniowe, utrata przytomności czy brak reakcji źrenic na światło. W sytuacji znalezienia osoby znacznie wychłodzonej, należy przede wszystkim biernie ją ogrzewać. Najlepiej przenieść do ciepłego, przewiewnego i suchego pomieszczenia. Gdy poszkodowany jest w umiarkowanej hipotermii nie powinien wykonywać żadnych ruchów (np. w celu rozgrzania). W tej sytuacji wychłodzona krew z naczyń płytko pod skórą zacznie mieszać się z krwią cieplejszą z głębiej położonych naczyń krwionośnych. W efekcie dojdzie do obniżenia temperatury krwi  w głębi organizmu i pogorszenia stanu osoby poszkodowanej. Najlepszym sposobem ogrzewania jest zdjęcie mokrej i uciskającej odzieży, stopniowe ogrzewanie, pojenie ciepłymi, słodkimi płynami (o ile poszkodowany jest przytomny), okrycie folią ratunkową srebrną stroną do wewnątrz. Należy także wezwać służby ratownicze. Często w takich stanach dochodzi do odmrożeń. Nigdy nie należy podawać alkoholu do picia, który jedynie daje złudne wrażenie rozgrzewania, a w rzeczywistości w ogóle nie wpływa na rozgrzewanie organizmu!

Dawid Kazaniecki


Dawid Kazaniecki ratownik medyczny oraz instruktor pierwszej pomocy. Szczegółowe informacje na temat kursów można znaleźć pod adresem www.kursypp.republika.pl oraz numerem tel. 502–085–190 lub wysłać e–mail na adres kursy.kazaniecki@gmail.com