Jak postępować przy urazach głowy
Uraz głowy może nieadekwatnie wyglądać w stosunku do niebezpieczeństwa, jakie za sobą niesie. Może przyczynić się do zranień skóry głowy, krwawień, pęknięć i złamań kości, uszkodzeń tkanki mózgowej i każda z tych sytuacji jest niebezpieczna dla życia.
W przypadku uszkodzenia struktur kostnych objawami charakterystycznymi są wypływ krwi lub jasno zielonego płynu z uszu i/lub nosa oraz występowanie siniaków okularowych (zasinienie wokół oczu) i (lub) zasinienia w okolicy wyrostka sutkowego – za uchem. W warunkach pierwszej pomocy rozpoznanie ciężkości urazu może być niemożliwe, jednak zawsze należy pamiętać, że ten sam mechanizm mógł wywołać także uraz kręgosłupa. Objawami urazu głowy mogą być: nudności i wymioty, ból głowy, drgawki, zaburzenia świadomości do utraty przytomności włącznie, niesymetryczność źrenic, porażenia mięśniowo-czuciowe. Objawy te mogą występować natychmiast po zaistnieniu urazu lub też po upływie pewnego czasu. Średnio późne objawy występują po 3–4 dniach, a późne nawet 2–3 tygodnie po zdarzeniu. Poszkodowanego z urazem głowy zawsze należy bacznie obserwować, jego stan może się bardzo szybko zmienić. W czasie udzielania pierwszej pomocy należy bezwzględnie pamiętać, aby zadbać o bezpieczeństwo na miejscu zdarzenia, stabilizować głowę i zebrać wywiad SAMPLE (Symptomy, Alergie, Medykamenty, Przebyte choroby, Lunch, Ewentualnie – Co się stało?). Po utracie przytomności przez poszkodowanego może nie być już możliwości zebrania wywiadu. Kolejnymi elementami są: wezwanie ambulansu, poszkodowanego przytomnego należy ułożyć z nieco uniesioną głową i barkami, u nieprzytomnego poszkodowanego nieustannie kontrolować czynności życiowe. Zabezpieczyć rany na głowie, osłonić miejsca wypływu płynu rdzeniowo-mózgowego. Urazy głowy niebezpieczne dla życia coraz częściej są niebezpieczeństwem zdarzeń w ruchu drogowym, z powodu intensywnego wzrostu popularności jednośladów. Urazy głowy stanowią ponad połowę całkowitej liczby urazów w zdarzeniach komunikacyjnych. Jest to najczęstsza przyczyna śmierci w tych zdarzeniach. Może jednak dotyczyć osób w różnym wieku i występować w bardzo różnorodnych sytuacjach.
Dawid Kazaniecki
Dawid Kazaniecki ratownik medyczny oraz instruktor pierwszej pomocy. Szczegółowe informacje na temat kursów można znaleźć pod adresem www.kursypp.republika.pl oraz numerem tel. 502–085–190 lub wysłać e–mail na adres kursy.kazaniecki@gmail.com