Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 8 (328) Data wydania: 19.02.13

Jak postępować przy urazach głowy

Uraz głowy może nieadekwatnie wyglądać w stosunku do niebezpieczeństwa, jakie za sobą niesie. Może przyczynić się do zranień skóry głowy, krwawień, pęknięć i złamań kości, uszkodzeń tkanki mózgowej i każda z tych sytuacji jest niebezpieczna dla życia.

 

W przypadku uszkodzenia struktur kostnych objawami charakterystycznymi są wypływ krwi lub jasno zielonego płynu z uszu i/lub nosa oraz występowanie siniaków okularowych (zasinienie wokół oczu) i (lub) zasinienia w okolicy wyrostka sutkowego – za uchem. W warunkach pierwszej pomocy rozpoznanie ciężkości urazu może być niemożliwe, jednak zawsze należy pamiętać, że ten sam mechanizm mógł wywołać także uraz kręgosłupa. Objawami urazu głowy mogą być: nudności i wymioty, ból głowy, drgawki, zaburzenia świadomości do utraty przytomności włącznie, niesymetryczność źrenic, porażenia mięśniowo-czuciowe. Objawy te mogą występować natychmiast po zaistnieniu urazu lub też po upływie pewnego czasu. Średnio późne objawy występują po 3–4 dniach, a późne nawet 2–3 tygodnie po zdarzeniu. Poszkodowanego z urazem głowy zawsze należy bacznie obserwować, jego stan może się bardzo szybko zmienić. W czasie udzielania pierwszej pomocy należy bezwzględnie pamiętać, aby zadbać o bezpieczeństwo na miejscu zdarzenia, stabilizować głowę i zebrać wywiad SAMPLE (Symptomy, Alergie, Medykamenty, Przebyte choroby, Lunch, Ewentualnie – Co się stało?). Po utracie przytomności przez poszkodowanego może nie być już możliwości zebrania wywiadu. Kolejnymi elementami są: wezwanie ambulansu, poszkodowanego przytomnego należy ułożyć z nieco uniesioną głową i barkami, u nieprzytomnego poszkodowanego nieustannie kontrolować czynności życiowe. Zabezpieczyć rany na głowie, osłonić miejsca wypływu płynu rdzeniowo-mózgowego. Urazy głowy niebezpieczne dla życia coraz częściej są niebezpieczeństwem zdarzeń w ruchu drogowym, z powodu intensywnego wzrostu popularności jednośladów. Urazy głowy stanowią ponad połowę całkowitej liczby urazów w zdarzeniach komunikacyjnych. Jest to najczęstsza przyczyna śmierci w tych zdarzeniach. Może jednak dotyczyć osób w różnym wieku i występować w bardzo różnorodnych sytuacjach.

Dawid Kazaniecki

Dawid Kazaniecki ratownik medyczny oraz instruktor pierwszej pomocy. Szczegółowe informacje na temat kursów można znaleźć pod adresem www.kursypp.republika.pl oraz numerem tel. 502–085–190 lub wysłać e–mail na adres kursy.kazaniecki@gmail.com