Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 9 (329) Data wydania: 26.02.13

Będą wspominać Bombaj – część 1

Znani z organizacji imprez kulturalnych rybniczanie tym razem chcą przypomnieć historię lokalu Bombaj, który znajdował się w Domu Kultury „Ryfamy” i zniknął wraz z zawaleniem się budynku.

 

Na imprezę zaproszeni zostaną gwiazdy, które swoją karierę rozpoczynały w Rybniku, jak Adam Makowicz czy hollywoodzki aktor Olek Krupa. – Kiedy ja przyjechałem do Rybnika z Bydgoszczy na początku 1962 roku, to Bombaj już istniał w pełnej krasie. To była piwnica domu kultury. W Bombaju była sala, gdzie przy stolikach mieściło się ok. 100 osób. Była też mała scena, na której prawie codziennie odbywały się imprezy. Wspólnie z Czesławem Gawlikiem i nieżyjącym już kierownikiem domu kultury Tadeuszem Pintarą zapraszaliśmy tam różne zespoły, aktorów czy recytatorów. Nie było w Rybniku jeszcze teatru, filharmonia grywała tylko w sali technikum górniczego. Bombaj to był prawdziwy tygiel kultury w Rybniku, bo nie było konkurencji – mówi Wojciech Bronowski, który wraz z jazzmanem Czesławem Gawlikiem postanowił zorganizować imprezę będącą wspomnieniem Bombaju. W piwnicy Domu Kultury „Ryfamy” swój pierwszy kontakt z jazzem znaleźli znakomici artyści, jak światowej sławy pianista Adam Makowicz, bandleader Wiesław Pieregorolka, gitarzyści Andrzej Trefon i Jan Cichy, bracia Jacek i Wojciech Niedzielowie i inni. W Bombaju koncertowała też prawie cała czołówka polskiego jazzu. Grali m.in. Andrzej Trzaskowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Michał Urbaniak, Tomasz Stańko czy Urszula Dudziak. Były też koncerty „Jazz i poezja” z udziałem muzyków i recytatorów. Te wszystkie pomysły utorowały drogę pomysłowi Czesława Gawlika, by powołać do życia imprezę pod nazwą Silesian Jazz Meeting, trwającą z powodzeniem do dziś, tak jak Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego. Czesław Gawlik za swoje zasługi w dziedzinie kultury został później odznaczony Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski.

Szymon Kamczyk

Więcej o historii Bombaju i tegorocznej imprezie w następnych numerach „Tygodnika”.