Kącik ZUS
Odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku
W 2007 roku zmarł mój mąż, miałam wtedy 49 lat i pobierałam pieniądze na moje niepełnosprawne dziecko. Mam 21 lat pracy łącznie z pracą na roli. Czy po śmierci męża nie powinnam dostawać renty rodzinnej? Rentę rodzinną otrzymuje moja niepełnosprawna córka. Ja obecnie mam 54 lata.
Barbara S.
Renta rodzinna może być przyznana wyłącznie na wniosek. Prawo do renty rodzinnej przysługuje wdowie, jeśli w chwili śmierci męża ukończyła 50 lat lub była niezdolna do pracy, albo wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie ukończyły 16 lat, a jeżeli uczą się do 18 roku życia lub są całkowicie niezdolne do pracy. Uprawnienie do renty rodzinnej należy się także wdowie, jeśli spełni warunek dotyczący wieku lub niezdolności do pracy w okresie nie dłuższym niż 5 lat od dnia śmierci męża lub od zaprzestania wychowania ww. dzieci. Małżonka rozwiedziona oraz wdowa, która przed śmiercią męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli oprócz spełnienia ww. warunków wymaganych od wdowy w dniu śmierci męża miała prawo do alimentów z jego strony ustalonych wyrokiem sądowym lub ugodą sądową.
Dla wszystkich osób uprawnionych przysługuje jedna renta rodzinna, która jest dzielona w równych częściach na uprawnionych. W przypadku zbiegu prawa do emerytury i renty rodzinnej przysługuje prawo do pobierania jednego świadczenia.
Prowadzę firmę. Miesiąc temu zatrudniłem kobietę, która kilka dni po podpisaniu umowy o pracę przyniosła mi zwolnienie lekarskie od ginekologa, a wczoraj urodziła dziecko. Czy zasiłek macierzyński płacę ja, czy ZUS?
Marek W.
Jeżeli firma zatrudnia powyżej 20 pracowników zasiłek macierzyński wypłaca pracodawca z funduszu ZUS. Natomiast jeżeli firma zatrudnia mniej niż 20 osób, wówczas zasiłek macierzyński. Należy jednak zaznaczyć, że tak krótkie zatrudnienie i korzystanie ze świadczeń z ubezpieczenia społecznego budzi wątpliwości co do prawidłowości i zasadności zgłaszania do ubezpieczeń społecznych.