Bajkami wychowają małych obywateli
POWIAT, GASZOWICE. Młodzież gimnazjalna z całego powiatu rybnickiego napisała bajki obywatelskie, które zostały wydane i nagrane przez Stowarzyszenie URWIS i CRIS Rybnik.
Projekt „Bajki obywatelskie – edukacja małych obywateli” rozpoczął się już w listopadzie ubiegłego roku. Od tego czasu uczniowie gimnazjów z całego powiatu wzięli udział w warsztatach pisania bajek oraz tworzenia grafik ilustracyjnych. Część warsztatów dotyczyła także postaw obywatelskich, aby młodzi twórcy mogli wykształcić u siebie dobre cechy społeczne. Na to wszystko udało się pozyskać ze szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami UE dotację 139 tys. zł. Teraz bajki zostały wydane i nagrane. – Młodzież napisała bajki, które zostały zebrane i opublikowane w książce. Zakończyły się także nagrania bajek, które zostały wydane na krążku CD. W sumie powstały 33 autorskie bajki, wymyślone pojedynczo lub grupowo przez gimnazjalistów. Staraliśmy się, aby projekt miał jak największy zasięg terytorialny, co pozwoliło także zintegrować młodzież z całego powiatu – informuje Agnieszka Pytlik, koordynatorka projektu.
Wyjazdy i spotkania
W opracowaniu bajek wzięło udział 31 uczniów gimnazjów z Gaszowic, Lysek, Czerwionki-Leszczyn, Jejkowic i Świerklan. Oprócz udziału w warsztatach i kształtowania u siebie postaw obywatelskich, młodzież weźmie udział także w wizytach w miejscach, gdzie zasady demokracji, partycypacji i aktywności obywatelskiej, w szczególności przy udziale i na rzecz młodych ludzi, wdrażane są na co dzień. 31 sierpnia gimnazjaliści prawdopodobnie pojadą do Suszca, by odwiedzić działającą przy tamtejszym gminnym ośrodku kultury grupę nieformalną gimnazjalistek, zajmującą się tworzeniem różnego typu inicjatyw dla mieszkańców i animacją miejscowości. Drugi wyjazd odbędzie się we wrześniu, do Krakowa, gdzie młodzież również spotka się ze swoimi rówieśnikami zrzeszonymi w aktywnie działającej organizacji.
Znani użyczyli głosu
W nagraniach bajek udział wzięły znane osoby z Rybnika i powiatu. – W nagraniach, które udało nam się przeprowadzić w studio Radia 90, udział wzięły takie osobistości, jak np. Kabaret Młodych Panów, Adam Drewniok z zespołu Carrantuohill, siatkarz Mariusz Prudel, żużlowiec Adam Pawliczek, starosta Damian Mrowiec, wokalista Mateusz Piecowski, piosenkarka Hania Hołek, gimnastyk Piotr Wieczorek, młodzi sportowcy Ania Porwoł i Kamil Widawski, dziennikarka Monika Sokołowska oraz Grzegorz Kuszek i Piotr Masłowski jako inicjatorzy bajek. Łącznie w nagraniach wzięło udział 21 osób, czytając 33 bajki, co dało aż 70 minut nagrań na płytę – wylicza koordynatorka projektu. Teraz bajki zostały opublikowane w nakładzie tysiąca sztuk i zostaną rozdane. Nagranych zostało także 200 płyt.
Książki do rozdania
W planach organizatorów jest przygotowanie trzech happeningów i 10 bajkowych spotkań. Pierwszy happening odbędzie się 25 sierpnia na dożynkach powiatowych w Świerklanach. Wtedy też bajki będą czytane i rozdawane dzieciom. We wrześniu natomiast organizowane będą spotkania z najmłodszymi w przedszkolach, świetlicach oraz innych placówkach. Zainteresowani z terenu powiatu rybnickiego mogą zgłosić swoją chęć udziału m.in. przez stronę bajkiobywatelskie.pl, a na pewno bajkowe spotkanie zostanie zorganizowane. – Na takim spotkaniu pojawia się postać, która będzie czytać dzieciom bajki, przybliżając postawy obywatelskie. Każde dziecko otrzyma ponadto bajki dla siebie, gadżety i słodki poczęstunek. Całość sfinansowana jest przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami UE – wyjaśnia Agnieszka Pytlik.
Szymon Kamczyk