Politycy w sieci
Portal WyboryNaSlasku.pl zbadał aktywność 74 parlamentarzystów – wszystkich posłów, senatorów i europosłów odnośnie ich aktywności w sieci. Jak się okazało duże grono z nich, nie przywiązuje dużej wagi do komunikowania się z wyborcami za pomocą tzw. nowych mediów.
Pod uwagę została wzięta aktywność przejawiająca się przez polityków na: witrynach www, na Facebooku oraz na Twitterze.
Jak się okazało stronę internetową posiada 69 parlamentarzystów, fanpage na Facebooku ma 30 osób, a konto na Twitterze – 34. Ze wszystkich trzech kanałów korzysta zaledwie 18 parlamentarzystów ze Śląska, czyli niespełna 25 proc.
Portal WyboryNaSlasku.pl zbadał aktywność parlamentarzystów za styczeń 2014 r. Pod uwagę wziął 5 następujących czynników: ilość newsów opublikowanych na stronie www (w styczniu), ilość newsów opublikowanych na oficjalnym Fanpage polityków (nie brano pod uwagę kont prywatnych) na Facebooku (w styczniu), ilość osób, które lubią („lajkują”) Fanpage na Facebooku, ilość wpisów na Twitterze (w styczniu) oraz ilość osób obserwujących konto na Twitterze. W tym rankingu najlepiej wypadł Marek Migalski, który wyprzedził Jerzego Buzka i Artura Górczyńskiego. Patrząc na rezultaty zdecydowanie lepiej w internecie funkcjonują europarlamentarzyści. W woj. śląskim jest ich tylko sześcioro – za to w rankingu, aż czworo znalazło się w czołowej „10”.
Na 10. miejscu sklasyfikowano Jana Olbrychta (korzysta ze wszystkich kanałów), na 11. Bolesława Piechę (tylko strona www), 15. jest Joanna Kluzik-Rostkowska (tylko Twitter), 18. Marek Krząkała (strona www oraz Twitter), 37. Bogdan Marcinkiewicz (tylko www). Na szarym końcu z dorobkiem 0 pkt znalazł się Grzegorz Janik.
(opr.pm)