Po sesji rady miasta
Po sesji rady miasta.
Od lipca mniej za śmieci
O złotówkę mniej zapłacimy od 1 lipca za odbiór odpadów komunalnych. Miasto zdecydowało na obniżenie stawek po powstaniu nadwyżki. – Zbieramy więcej pieniędzy od mieszkańców niż mamy kosztów, więc możemy pozwolić sobie na obniżkę tym bardziej, że zgodnie z ustawą Miasto musi prowadzić działalność związaną z odpadami non profit, czyli bez zysku – wyjaśnia prezydent Rybnika. Urzędnicy mają nadzieję, że wprowadzenie zmiany od 1 lipca nie będzie już wiązało się z koniecznością składania kolejnej deklaracji przez mieszkańców, jako że ma nastąpić zmiana ustawy w tym zakresie. Do miasta wpływa 22 tys. deklaracji, które wymagają weryfikacji. Na razie miasto nie wprowadziło ulg dla rodzin wielodzietnych. Według rybnickiej opozycji, miasto powinno jeszcze zaczekać ze zmianą stawki, m.in. ze względu na trwające prace nad zmianą ustawy w celu eliminacji kolejnych deklaracji i brak klarownej sytuacji ze statusem RIPOK dla rybnickiej instalacji w Boguszowicach. – Naszym zdaniem decyzja o obniżce opłaty śmieciowej jest przedwczesna. Jest zbyt wiele zagrożeń dla stabilności systemu odbioru odpadów w Rybniku, co może wiązać się z poważnymi uciążliwościami dla naszych mieszkańców. Stąd wiele obaw zgłaszanych podczas sesji rady miasta. Naszym zdaniem po dłuższym okresie funkcjonowania systemu gospodarki odpadami w Rybniku będzie możliwość obniżenia opłaty nie o symboliczną złotówkę, ale nawet o kilka złotych – mówi Piotr Kuczera, szef klubu PO w radzie miasta.
(ska)
Jacques Beaulieu honorowym rybniczaninem
Rada miasta podjęła uchwałę w sprawie nadania tytułu „Honorowego Obywatela Miasta Rybnika” Jacquesowi Beaulieu z miasta partnerskiego Mazamet we Francji. – Kontakt pana Jacquesa z Rybnikiem rozpoczął się w roku 1995, kiedy jako dyrektor szkoły poszukiwał odpowiednika swojej placówki w Rybniku. Trafił na szkołę Sióstr Urszulanek i tak rozpoczęła się współpraca między szkołami. W ramach tej współpracy uczennice z Rybnika wyjeżdżały do Francji, poznając francuską kulturę – wspomina Adam Fudali, prezydent Rybnika. Honorowy tytuł został nadany na wniosek Stowarzyszenia Współpracy Międzynarodowej Rybnik-Europa. Tytuł zostanie nadany oficjalnie podczas tegorocznych Dni Rybnika.
(ska)
Zielone światło dla CIT na Kampusie
Miasto podjęło decyzję w sprawie wydzierżawienia budynku na rybnickim Kampusie dla Centrum Innowacji Technologicznej. Radni zgodzili się by firma wydzierżawiła jeden z budynków po uczelniach, które opuściły Kampus. Inicjatorem powstania Centrum Innowacji Technologicznej jest rybnicka firma Mutag, zajmująca się ekologicznymi technologiami, jak biogazownie czy oczyszczalnie ścieków. – Pierwsza możliwość składania wniosków odbędzie się prawdopodobnie w czwartym kwartale i chyba pierwszym wnioskiem, jaki złoży firma będzie wyposażenie laboratorium, które jest na Kampusie, aby badania mogły być robione na terenie naszego miasta. Umowa mówi o tym, że jest zgoda rady miasta na wydzierżawienie tego budynku na okres 10 lat dla spółki, która jest na etapie zawiązywania swojej działalności. Chcielibyśmy, aby przez pierwsze trzy lata, kiedy spółka będzie musiała okrzepnąć finansowo, czynsz był symboliczny, np. 100 zł miesięcznie, a po tym okresie przeszlibyśmy do czynszu rynkowego – mówi prezydent Adam Fudali. Miasto jako udziałowiec nie wejdzie do spółki, jednak będzie miało swojego przedstawiciela w radzie nadzorczej spółki.
(ska)