Sławne psy
Czworonogi otaczają nas z każdej strony. Przez jednych kochane, przez innych wyklinane. Są małe, średnie i duże. Niektóre z nich wpisały się w historię świata.
Szarik – czterej pancerni i pies
Szarik – tak wabił się pies, występujący w serialu „Czterej pancerni i pies”. W języku rosyjskim Szarik oznacza kuleczkę, krwinkę lub balonik. W języku potocznym oznacza również szare komórki lub psa podwórkowego „burka”. W samym serialu imię to jest tłumaczone jako kuleczka.
Pomnik Dżoka
Historia Dżoka jest przez niektórych uważana za jedną z legend Krakowa. Opowiada o psie – czarnym mieszańcu, którego właściciel w tragicznych okolicznościach zmarł na atak serca w pobliżu ronda Grunwaldzkiego. Pies czekał tam na swojego pana. Dokarmiali go krakowianie. Po roku pozwolił się przygarnąć nowej właścicielce Marii Müller (Władysław Müller). Kobieta zmarła w 1998, zaś zwierzę uciekło i wałęsając się po terenach kolejowych zginęło pod kołami jadącego pociągu. Niektórzy twierdzą, że Dżok wbiegł pod pociąg celowo. Pomnik Dżoka znajduje się na Bulwarach Wiślanych w Krakowie, w pobliżu Wawelu i Mostu Grunwaldzkiego. Jest autorstwa prof. Bronisława Chromego, został odsłonięty 26 kwietnia 2001 roku.
Pies Aubry
Według legendy pies należał do rycerza Aubry’ego de Montargis, który służył u boku króla Francji Karola V, będąc jednocześnie jego faworytem. O to zazdrosny był dworzanin Macaire, który zamordował Aubryego i zakopał w ziemi. Pies Aubry odnalazł ślady zabitego pana, zatrzymał się w miejscu ukrycia zwłok. Gdy przechodziła tamtędy drużyna szlachecka rzucił się na Macairea. Sprawa dotarła do króla, a ten zwołał sąd boży. Naprzeciw siebie stanęli pies i dworzanin. Kiedy Aubury rzucił się na Macairea, ten przyznał się do morderstwa.
Dagul – bezdomny pies
Historia Dagula rozegrała się na Filipinach w 2003 roku. Dagul był słabym szczeniakiem wałęsającym się po ulicach. Gdy zobaczyli go Wilmar Castillo i jego starszy brat, postanowili nakarmić bezdomnego psa. Ten od tego czasu powracał pod ich dom. 27 maja 2003 roku uparcie szczekał na, 15–letniego wówczas Wilmara, która udawał się na drzemkę. Zmusił go, aby ten otworzył drzwi i wyszedł przed dom. Wtedy zauważył błotną lawinę. Po kilku sekundach zalała ona cały dom. Wilmar zdołał uciec. Dzień później odnalazł również Dagula. Historia to jest orężem walki z handlarzami psim mięsem, których na Filipinach jest wielu.
Pies Barry – bernardyn
Barry, słynny pies ratowniczy, bernardyn, żył w latach 1800 –1814. Służył w schronisku na Przełęczy Świętego Bernarda. Przypisuje się mu uratowanie ponad 40 osób, zaginionych i zasypanych przez lawiny turystów. Po śmierci jego ciało zostało spreparowane i wypchane. Barry trafił do Muzeum Narodowego w Bernie. W 1923 roku za pomocą technik dermoplastycznych zastąpiono wypchanego Barry’ego gipsowym odlewem. Do dziś zajmuje honorowe miejsce w hallu muzeum, jako pierwszy eksponat.
Pies Łajka – kosmonauta
Łajka, suczka, mieszaniec o trudnej do ustalenia mieszance ras, wystrzelona została 3 listopada 1957 na orbitę okołoziemską w radzieckim satelicie Sputnik 2. Ważyła około 6 kg i wychowała się na ulicach Moskwy. Łajka była pierwszym żywym stworzeniem na orbicie okołoziemskiej, chociaż nie pierwszym w przestrzeni kosmicznej – ZSRR i USA już wcześniej eksperymentowały z wysyłaniem zwierząt w kosmos. Łajka padła z przegrzania. Nieodczepienie się rakiety nośnej spowodowało wzrost temperatury wewnątrz kapsuły do ponad 40°C.