Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 22 (395) Data wydania: 03.06.14

Leśnicy chcą stworzyć małe rezerwaty

Co 10 lat Nadleśnictwo Rybnik tworzy plan urządzania lasu, czyli dokument, na podstawie którego prowadzona będzie wycinka drzew i ochrona lasu. Nowy plan urządzania lasu powstanie w tym roku, a pracownicy nadleśnictwa chcą wprowadzić nowość.

– Miesiąc temu odbyło się spotkanie Komisji Założeń Planu Urządzania Lasu. To komisja przy udziale kierownictwa regionalnej dyrekcji z Katowic, samorządów lokalnych i organizacji ekologicznych. W komisji wzięło udział 70 osób. Tam zaprezentowaliśmy pomysł, do którego przygotowywaliśmy się już od kilku lat. Chcemy wyłączyć z wycinek 338 hektarów powierzchni naszego nadleśnictwa – mówi Janusz Fidyk, nadleśniczy Nadleśnictwa Rybnik. Dla obserwatora z zewnątrz, nie będzie widoczne, że dane miejsce jest pod specjalną ochroną. Miejsca te nie będą specjalnie oznaczane i odgradzane, ale pracownicy nadleśnictwa będą mieli to zaznaczone na mapach. W skład 338 wyłączonych z cięć hektarów wejdą zarówno drzewa stare, jak i młode, ale wyjątkowo piękne.

Miejsca dla ludzi

– Chcemy wyłączyć te obszary z wyrębu ze względu na różne walory. W każdym przypadku te miejsca wyróżniają się przyrodniczo. Są też względy społeczne, krajobrazowe. Są to miejsca o różnych powierzchniach, bo czasem jest to pół hektara, a są miejsca sięgające 12 hektarów w jednym kawałku. Ten pomysł wynika z doświadczeń z kilku wcześniejszych lat. Gdy cięliśmy jakiś zrąb, często rzucało się w oczy, że są fragmenty lasu naprawdę piękne i urokliwe. To był czas refleksji i już wtedy pewne powierzchnie zostały wyłączone z cięć. W przypadku tych miejsc nie użyłbym słowa rezerwaty, bo rezerwat nie jest dla ludzi, gdyż nie można tam wejść. To będą miejsca dla ludzi, o to właśnie nam chodzi – wyjaśnia nadleśniczy.

Widok, Głębokie Doły i sosny

Jednym z miejsc, które będą objęte specjalnym nadzorem, będzie fragment lasu na pograniczu Suminy, Zwonowic i Górek Śląskich. Tam leśników urzekły 190-letnie sosny. Kolejne takie miejsce znajdziemy w lesie „Widok” pod Raciborzem, a jeszcze jedno w Uroczysku Głębokie Doły w okolicy Książenic. W uroczysku i jego sąsiedztwie skupione są lasy liściaste, w dużej mierze naturalnego pochodzenia. Entomologiczną osobliwością uroczyska jest jedno z 6 stanowisk w kraju dużej mszycy – miodownicy klonowej, żerującej na kilkudziesięcioletnim klonie jaworze. – Są miejsca, gdzie ciekawe gatunki występują np. w runie leśnym i dobrze się czują w towarzystwie buków czy grabów. Wtedy stwarzamy gwarancję, aby ten ciekawy gatunek się ostał – stwierdza Janusz Fidyk.

Szymon Kamczyk