Kącik ZUS
Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku.
Chciałbym się dowiedzieć, czy wyjeżdżając do pracy za granicę do Włoch, muszę o tym fakcie powiadomić ZUS. Słyszałem, że musze też poinformować o moich zarobkach, czy to prawda? Obecnie od kilku lat pobieram świadczenie przedemerytalne i teraz wreszcie nadarzyła się okazja, by coś dorobić.
Janusz z Rybnika
Osoba pobierająca świadczenie przedemerytalne, która podjęła zatrudnienie, zobowiązana jest niezwłocznie powiadomić ZUS o podjęciu zatrudnienia oraz o wysokości osiąganego przychodu. Obowiązek powiadomienia o zatrudnieniu osoby pobierającej świadczenie przedemerytalne spoczywa odpowiednio na pracodawcy lub zleceniodawcy, a w przypadku pełnienia służby na właściwej jednostce organizacyjnego. Na podstawie otrzymanego zaświadczenia/oświadczenia ZUS ustala, czy i w jakiej wysokości powinno być wypłacane świadczenie (tj. w pełnej wysokości, zmniejszonej lub zostanie zawieszone).
Ustalenie rodzaju przychodu, którego uzyskiwanie powoduje zmniejszenie lub zawieszenie prawa do świadczenia przedemerytalnego dokonywane jest na podstawie art.104 ustawy emerytalnej. Zgodnie z tym przepisem za przychód wpływający na wysokość świadczenia przedemerytalnego uważa się przychód z działalności obowiązkowo podlegającej ubezpieczeniom społecznym oraz dającej prawo do dobrowolnych ubezpieczeń niezależnie czy z tego uprawnienia dana osoba skorzysta. Za działalność tę uważa się zatrudnienie, służbę lub inną pracę zarobkową albo pozarolniczą działalność. Przychody osiągane z tytułu służby lub działalności wykonywanej za granicą również wpływają na zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia przedemerytalnego.
W sytuacji, gdy osoba pobierająca świadczenie przedemerytalne osiąga przychód w państwie członkowskim UE/EOG ( tak jest w przypadku Czytelnika) lub innym państwie, z którym Polskę łączy umowa międzynarodowa w dziedzinie ubezpieczeń społecznych, przy rozliczeniu świadczenia przyjmuje się przychód w wysokości faktycznie osiągniętej. Dokumentem potwierdzającym wysokość przychodu jest zaświadczenie pracodawcy lub innego podmiotu właściwego do wydania takiego dokumentu. Osoby, które w tych krajach wykonują działalność, inną niż zatrudnienie w ramach stosunku pracy, podlegają w myśl przepisów prawa polskiego obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym, składają oświadczenie o wysokości podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, od której opłacają składkę (lub opłacałyby w przypadku niepodlegania obowiązkowi ubezpieczenia) w myśl ustawodawstwa tego państwa.